Křest historické mapy 100 let vzniku Československa

FaceBook  Twitter  

Křest historické mapy 100 let vzniku Československa na Zlínském zámkuKřest naší historické mapy 100 let vzniku Československa proběhl dne 25.11.2018 na Zlínském zámku. 

 

 

Rok 2018 znamená více, než si někteří možná uvědomují. V tomto roce 28. 10. 2018 si připomínáme 100. výročí vyhlášení samostatnosti Československé republiky. Ta zahrnovala země bývalé Koruny české, tedy Čechy, Moravu, České Slezsko a dále Slovensko (bývalé Horní Uhry) a Podkarpatskou Rus (někdy nazývanou Karpatská Ukrajina). Ve středu Evropy tak vznikl dlouhý pás táhnoucí se od západu k východu.

O její vznik se zasloužili zejména tři filosofové: prof. Dr. Tomáš Garrigue Masaryk, Dr. Edvard Beneš a Dr. Milan Rastislav Štefánik. Autorem myšlenky vzniku republiky byl ovšem T. G. Masaryk.
A vzpomeňme i na ostatní osmičkové roky.

  • Rok 1938 pro nás byl opravdu děsivý. Jedna zřejmě z nejvyspělejších demokracií tehdejší Evropy v podstatě přestává existovat. Rok 1938 je především rokem Mnichovské dohody. Německo, Itálie, Francie a Velká Británie se dohodly o podstoupení pohraničních území Československa Německu.
  • O deset let později 1948 se vlády ujímají komunisté. Komunistický státní převrat proběhl v Československu mezi 17. a 25. únorem.
  • Rok 1968 zase značí okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

 

U příležitosti oslav 100 let vzniku Československa jsme vydali krásnou historickou mapu, která vychází z historických kartografických mapových podkladů a zachycuje nejdůležitější milníky 100leté etapy. Najdeme zde seznam všech prezidentů, vývoj státního znaku, území i měny. Mapa zároveň slouží jako skvělý výukový materiál.

SLAVNOSTNÍ KŘEST MAPY NA ZLÍNSKÉM ZÁMKU

Mapu jsme slavnostně pokřtili u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa na Zlínském zámku. Zajímavé okamžiky tehdejší doby nám připomněli svými proslovy a příspěvky významní hosté. Během slavnostního večera zazněly skladby známých hudebních skladatelů v podání Aleny Strojilové, Radany Belákové a Martiny Šuráňové.

Kmotrem této historické mapy byl primátor města Zlín MUDr. Miroslav Adámek.

Křest historické mapy 100 let vzniku Československa na Zlínském zámku Křest historické mapy 100 let vzniku Československa na Zlínském zámku

Křest historické mapy 100 let vzniku Československa na Zlínském zámku

Závěrečnou tečkou večera byla společná Československá hymna.

Křest historické mapy 100 let vzniku Československa na Zlínském zámku Křest historické mapy 100 let vzniku Československa na Zlínském zámku

Křest historické mapy 100 let vzniku Československa na Zlínském zámku-výstava Člověk/městoJako součást oslav připravilo město Zlín se společností Zlínský zámek výstavu Člověk / město - 1918 / 2018.

Výstava se skládá ze tří částí: venkovní panely vytváří průhled historií města Zlína od roku 1918 do současnosti. Další částí je expozice fotografických snímků Rudolfa Červenky vystavených na koridoru třetího patra zámku. Snímky Rudolfa Červenky lze vnímat jako dokument historické doby normalizace a pohled na všední život tehdejšího obyvatele Zlína. Hlavní část expozice umístěná v prostorách třetího patra představuje dobové fotografie zachycující historii Zlína. Na fotografie navazují exponáty zabývající se tématem člověka, města a také jejich vzájemné interakce.

Výstava probíhá do 18. listopadu 2018, otevřeno je v úterý - pátek od 14. do 17. hod., o víkendu od 10. do 17. hodiny. Vstupné činí 50 Kč. 

 

Oslavy probíhaly po celé republice, také my jsme se aktivně podíleli na oslavách v různých koutech naší vlasti. Někteří slavili v rodných vískách, někteří u příležitosti rodinných oslav, na stavbách, při sázení lípy, v útulných restauracích, na československých hranicích spolu s Radiožurnálem a dokonce se slavilo a křtilo také na Ukrajině v Zakarpatské oblasti ve vesnici Ternovo, která byla součástí tehdejšího Československa a jak jinak než vodkou :-) 

Oslavy v Prakšicích

Oslavy v Prakšicích

Oslava v Násedlovicích Oslava v Násedlovicích

Oslavy v Násedlovicích

 

Křest mapy v Ternovském muzeu na Ukrajině

Křest mapy v Ternovském muzeu na Ukrajině 

 

Kontakt

 CBS Nakladatelství s. r. o.
     Vodní 1972 
     760 01 Zlín
     Česká republika
 
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 +420 774 479 544
 +420 773 294 544
 
 www.cbs-cesko.cz

Obchodní oddělení

 Pobočka Pardubice
     Sukova tř. 1556 
     530 02 Pardubice
     Česká republika
 
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 +420 773 294 445

 
 www.cbs-cesko.cz